Serwis opracowany przez:zjednoczenie.com: dynamiczne strony internetowe, portale i zaawansowane serwisy www system cms - system zarządzania treścią, publikacja w internecie, website management, content management system
english   kontakt   mapa serwisu
Polskie Forum Corporate Governance
  STRONA GŁÓWNA | WYDARZENIA | WARTO PRZECZYTAĆ | POLSKA | EUROPA | OPINIE PFCG | DLA SPONSORÓW | NOWOŚCI

 pfcg.org.pl 


Poznaj corporate governance
z właściwej strony


 

 

szukaj:

 GORĄCY TEMAT

 Gorący temat

Ranking nadzoru korporacyjnego 2005
źródło: PFCG
[07/02/2006]

Postęp, ale nie rewolucja

Rzeczpospolita 6 luty 2006, Nr 31

Trzecia edycja rankingu nadzoru korporacyjnego Polskiego Forum Corporate Governance (PFCG), przygotowana przy współpracy z "Rzeczpospolitą", pokazuje, że poziom rozwiązań w zakresie corporate governance w spółkach publicznych stale wzrasta. Przekłada się to na awans firm do wyższych kategorii rankingowych i oznacza mniejsze ryzyko inwestycyjne w zakresie nadzoru korporacyjnego. W tegorocznej edycji rankingu nadzoru korporacyjnego w najwyższej kategorii A znalazły się 3 spółki: Bank BPH, Bank Zachodni WBK oraz Agora.

O corporate governance w Pulsie Biznesu
[09/01/2006]

W ramach niniejszego cyklu tematycznego, realizowanego we współpracy w Pulsem Biznesu, będziemy prezentować standardy nadzoru korporacyjnego rekomendowane na rynkach zagranicznych i w Polsce oraz przykłady ich stosowania. Będziemy także pisać o różnych zagadnieniach, dylematach, inicjatywach i wydarzeniach oraz ciekawostkach związanych z nadzorem korporacyjnym, a także zapraszać do wypowiedzi praktyków działających na rynku. Chcielibyśmy, żeby ten cykl stanowił ciekawe źródło informacji i inspiracji dla przedstawicieli spółek – zarówno tych notowanych, jak również planujących wejście na rynek – oraz inwestorów, doradców, analityków i wszystkich innych zainteresowanych tematyką nadzoru korporacyjnego. Jednocześnie zachęcamy także do zgłaszania pytań i komentarzy pod adresem pfcg@pfcg.org.pl – docelowo chcielibyśmy uruchomić forum dyskusyjne nt. nadzoru korporacyjnego.

Złota akcja, złote weto
[01/09/2004]

 W lipcu br. Ministerstwo Skarbu Państwa podało, że trwają pracę nad nowelizacją Kodeksu Spółek Handlowych, których celem jest zastąpienie tzw. złotej akcji (regulacja straciła ważność 1 maja br.) regulacjami pozwalającymi na wykonywanie przez skarb państwa większej kontroli niż wynikałoby to z posiadanych praw majątkowych.  Problem uprzywilejowania pewnych grup akcjonariuszy w spółkach publicznych jest szeroko dyskutowany w publicystyce poświęconej nadzorowi korporacyjnemu pod hasłem "złotej akcji". Ostatnia propozycja MSP uzyskała miano "złotego weta" co ma ją odróżniać od kontrowersyjnego i odrzucanego przez Komisję Europejską instrumentu.

Zachęceni toczącą się dyskusją na ten temat w polskich mediach, postanowiliśmy zebrać materiały w jednym miejscu i zaprosić Państwa do lektury oraz aktywnego udziału w polemice. Komentarze proszę przesyłać na adres pfcg@pfcg.org.pl, najlepsze z nich zostaną opublikowane na łamach www.pfcg.org.pl  

Ranking nadzoru korporacyjnego 2003
źródło: PFCG
[26/01/2004]
Polskie Forum Corporate Governance opracowało drugą edycję Rankingu Nadzoru Korporacyjnego 2003. Materiał został opublikowany 26 stycznia 2004 r. w dzienniku Rzeczpospolita. Zapraszamy do lektury poniższych wiadomości.

Amerykańskie reformy
źródło: PFCG
[24/10/2003]

Afery finansowe, spowodowane kreatywną księgowością oraz brakiem wystarczających mechanizmów kontroli organów nadzorczych amerykańskich spółek publicznych, doprowadziły do kryzysu zaufania inwestorów oraz krytyki obowiązujących zasad corporate governance. Zaowocowało to największą od początku lat 30tych reformą zasad nadzoru korporacyjnego w USA. Poniżej prezentujemy Państwu materiały związane z najważniejszymi aspektami reformy zasad nadzoru korporacyjnego w USA. Zapraszamy do lektury następujących artykułów:

II Raport Wintera
źródło: PFCG
[22/09/2003]

Jaap Winter jest przewodniczącym grupy ekspertów do spraw prawa spółek (High Level Group of Company Law Experts) powołanej w 2001 r. przez Komisję Europejską. Grupa została ustanowiona w celu usprawnienia prac konsultacyjnych nad reformą prawa spółek w UE. W styczniu 2002 r. w ramach prac nad kwestią przejęć firm, grupa opracowała pierwszy raport dotyczący dyrektywy w sprawach przejęć (Directive on Takeover Bids). W kwietniu 2002 r. rozpoczęły się prace konsultacyjne na temat reformy prawa spółek z uwzględnieniem kwestii związanych z nadzorem korporacyjnym, a szczególnie roli dyrektorów nie wykonawczych i członków rad nadzorczych, sposobu wynagradzania kierownictwa oraz odpowiedzialności za sprawozdania finansowe i audyt. W raporcie poruszone zostały także tematy związane z prawem spółek – strukturą kapitałową spółek, restrukturyzacją czy mobilnością kapitałów. Ostateczne propozycje zostały opublikowane w listopadzie 2002 r. w tzw. II Raporcie Wintera (The Final Report).

Brytyjskie reformy
[20/05/2003]

Wprowadzenie
Chociaż kodeks Cadburego z 1992 roku nie był pierwszym zbiorem rekomendacji z zakresu nadzoru korporacyjnego jaki kiedykolwiek powstał, stał się prawdziwym benchmarkiem dla wielu podobnych inicjatyw na całym świecie.  W ciągu ostatnich 11 lat Brytyjczycy bardzo poważnie traktowali zagadnienia nadzoru korporacyjnego, nie dziwi zatem fakt, że powstało tam aż 13 różnych zbiorów zasad (!). Swoje kodeksy przygotowały środowiska inwestorskie, a także rządowe komisje, składające się z przedstawicieli instytucji rynku kapitałowego.

Upadek Enrona
[20/05/2001]
Słowo "Enron" zna cały finansowy swiat. Upadek energetycznego kolosa na długie lata będzie kojarzyła się ze skandalem jaki pod koniec 2001 roku gwałtownie przetoczył się przez nowojorską Wall Street wywołując falę dalszych bankructw  i poderwanie zaufania do wielu instytucji w tym przede wszystkim do audytorów. Nie skandal sam w sobie przyciąga jednak naszą uwagę. Interesujące jest głównie to dlaczego mechanizmy corporate governance na rynku uznawanym za tak rozwinety jak amerykanski tak poważnie zawiodły. Interesujące jest także to jak rynek i władze zareagowały na tą sytuację aby przywrócić zaufanie do rynku. Zachęcamy do lektury materiałów na temat sprawy Enrona zgromadzonych w dziale GORĄCY TEMAT. Materiały te będą na bieżąco uzupełniane. 

  zjednoczenie.com