Serwis opracowany przez:zjednoczenie.com: dynamiczne strony internetowe, portale i zaawansowane serwisy www system cms - system zarządzania treścią, publikacja w internecie, website management, content management system
english   kontakt   mapa serwisu
Polskie Forum Corporate Governance
  STRONA GŁÓWNA | WYDARZENIA | WARTO PRZECZYTAĆ | POLSKA | EUROPA | OPINIE PFCG | DLA SPONSORÓW | NOWOŚCI

 pfcg.org.pl 


Poznaj corporate governance
z właściwej strony


 

 

szukaj:

Wyroki w sprawie skandalu Royal Ahold

[24/05/2006]
źródło: Financial Times
autor: Przybyłowski M.

Trzech dyrektorów wykonawczych holenderskiego właściciela sieci supermarketów – Ahold, zostało skazanych za oszustwa księgowe. Cees van der Hoeven, prezes firmy i Michiel Meurs, dyrektor finansowy zostali skazani na 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz na grzywnę 225 tys. EUR każdy. Natomiast Jan Andreae, członek zarządu odpowiedzialny za europejskie operacje spółki, został skazany na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 120 tys. EUR grzywny. Czwarty oskarżony Roland Fahlin, członek rady nadzorczej, został uniewinniony.

24 lutego 2003 r. nagłówki gazet ogłosiły Ahold „europejskim Enronem”. Zyski spółki zostały zawyżone o ponad 500 mln USD w wyniku „kreatywnej księgowości” w amerykańskiej filii zajmującej się dystrybucją żywności – Foodservice. Mimo, że bezpośrednio dyrektorzy wykonawczy Ahold nic nie zyskali (ani w postaci dodatków czy innego rodzaju wynagrodzenia związanego z zyskiem spółki) to jednak przez kilka lat ukrywali przed audytorem spółki – firmą Deloitte, dokumenty dotyczące realnej własności w amerykańskich spółkach joint venture, których wyniki były konsolidowane w ramach grupy. Rozbieżności wyszły na jaw po wprowadzeniu amerykańskiego standardu rachunkowości (GAAP), w ramach którego powyższe „zabiegi” były nielegalne. Zdaniem oskarżyciela to jednak konsolidacja sprzedaży w sieciach detalicznych w Skandynawii i Ameryce Łacińskiej, do której Royal Ahold został zmuszony po ujawnieniu afery, miała  największy wpływ na spadek wartości spółki o 63%, co zmniejszyło wartość spółki o 6 mld EUR i przyczyniło się do degradacji ratingu papierów dłużnych spółki do tzw. „śmieciowych”.

Sędzia ogłaszając wyrok zauważył, że działania dyrektorów nie tylko zniszczyły reputację Ahold ale także całego holenderskiego biznesu. Zdaniem ekspertów wyrok jest jednak niewymierny do popełnionych przestępstw, zwłaszcza, że w amerykańskim systemie prawnym, podobne przestępstwa są karane nawet 30 letnim wyrokiem więzienia.

  zjednoczenie.com