Serwis opracowany przez:zjednoczenie.com: dynamiczne strony internetowe, portale i zaawansowane serwisy www system cms - system zarządzania treścią, publikacja w internecie, website management, content management system
english   kontakt   mapa serwisu
Polskie Forum Corporate Governance
  STRONA GŁÓWNA | WYDARZENIA | WARTO PRZECZYTAĆ | POLSKA | EUROPA | OPINIE PFCG | DLA SPONSORÓW | NOWOŚCI

 pfcg.org.pl 


Poznaj corporate governance
z właściwej strony


 

 

szukaj:

Europejski rynek giełdowy pod oblężeniem

[21/09/2007]
źródło: Financial Times
autor: Przybyłowski M.

Konkurencja pomiędzy giełdami papierów wartościowych w Europie nabrała nowego wymiaru. Obok amerykanów z NYSE i NASDAQ na rynku pojawili się inwestorzy znad Zatoki Perskiej.

Największa giełda na świecie NYSE w połowie 2006 r. ogłosiła plany połączenia z europejskim rynkiem Euronext, tworząc tym samym pierwszą giełdę o zasięgu globalnym. Drugi konkurent z rynku amerykańskiego NASDAQ postanowił także, po raz drugi spróbować szczęścia na rynku europejskim zakupując pakiet 30% akcji London Stock Exchange. Niestety, akcjonariusze i zarząd LSE nie zgodzili się na przejęcie, decydując się  na rozwój LSE jako niezależnego operatora giełdowego. W ramach tej strategii ogłoszono zakup akcji Borsa Italiana, które mają wzmocnić pozycję LSE w Europie. W tym samym czasie rozczarowany NASDAQ ogłosił, że wystawia na sprzedaż swój pakiet akcji giełdy londyńskiej i decyduje się na przejęcie OMX, operatora giełd w Szwecji, Finlandii, Danii, Islandii i byłych republikach  bałtyckich. Wśród chętnych na zakup OMX pojawiała się także giełda ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Borse Dubai, która jest pod kontrolą państwa), jednak zarząd skandynawskiej grupy kapitałowej wskazywał na partnera amerykańskiego jako atrakcyjniejszego z punktu widzenia rozwoju giełd skandynawskich. Oba podmioty starające się o przejęcie OMX postanowiły połączyć siły doprowadzając tym samym do małego zamieszania w strukturze właścicielskiej europejskich giełd. Borsa Dubai ma zostać posiadaczem 20% pakietu akcji NASDAQ oraz nabyć 28% pakiet akcji LSE będący w posiadaniu amerykańskiego partnera. W zamian NASDAQ obejmie prawie 1/3 udziałów międzynarodowej giełdy w Dubaju  (DIFX) oraz przejmie od Borsa Dubai pakiet akcji OMX, kończąc tym samym walkę o przejęcie Skandynawów.

Obok serii planowanych transakcji pomiędzy niedawnymi konkurentami o przejęcie OMX, rynek obiegła informacja, że drugim znaczącym akcjonariuszem LSE został Qatar Investment Authority – katarska państwowa agencja inwestycyjna, która zakupiła od amerykańskich funduszy hedgingowych 20% pakiet akcji LSE. QIA najprawdopodobniej zakupiła także 10% akcji OMX. Wejście arabskich inwestorów wzbudziło wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa narodowych rynków kapitałowych. Wprawdzie QIA w oświadczeniu poinformowało, że jest długoterminowym inwestorem LSE, którego celem jest umacnianie współpracy Doha i Londynu, to jednak nabycie przez obcy rząd znacznego pakietu akcji giełdy londyńskiej budzi niepokój Brytyjczyków. Oba podmioty znad Zatoki Perskiej  będą posiadać około 50% udziałów w LSE, co w przypadku partnerstwa pozwoli na kontrolę LSE. Z kolei w Stanach Zjednoczonych prezydent Bush oświadczył, że zakup pakietu akcji amerykańskiej giełdy przez podmiot kontrolowany przez obcy rząd (w kontekście zakupu pakietu NASDAQ przez Borsa Dubai) będzie wymagało weryfikacji pod względem bezpieczeństwa narodowego.

Obraz europejskiego rynku kapitałowego, na którym po integracji, miała dominować  jedna giełda paneuropejska, staje się coraz bardziej pogmatwany i niejednorodny. Cały czas aktualne pozostaje pytanie jak będzie wyglądał rynek giełdowy w najbliższych latach i czy konsolidacja gigantów doprowadzi do marginalizacji regionalnych średniaków? Pytanie to pozostaje o tyle istotne, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie także pozostaje pod kontrolą Ministerstwa Skarbu i nie decyduje się na udział w globalnych procesach konsolidacyjnych.

  zjednoczenie.com