Serwis opracowany przez:zjednoczenie.com: dynamiczne strony internetowe, portale i zaawansowane serwisy www system cms - system zarządzania treścią, publikacja w internecie, website management, content management system
english   kontakt   mapa serwisu
Polskie Forum Corporate Governance
  STRONA GŁÓWNA | WYDARZENIA | WARTO PRZECZYTAĆ | POLSKA | EUROPA | OPINIE PFCG | DLA SPONSORÓW | NOWOŚCI

 pfcg.org.pl 


Poznaj corporate governance
z właściwej strony


 

 

szukaj:

Komisja Europejska rozważa zmiany w regulacjach praw własności i kontroli firm audytorskich

[29/11/2007]
autor: Oxera

Oxera, wiodąca firma w dziedzinie doradztwa ekonomicznego, wydała raport dotyczący regulacji praw własności firm audytorskich, ich dostępu do kapitału i wpływu na konkurencję na rynku.

Raport Oxera zamówiony przez KE stwierdza, że firmy audytorskie mają szansę rzucić wyzwanie istniejącym strukturom korporacyjnym na rynku.

“Istnieje szansa na liberalizację rynku audytorskiego poprzez zmiany zasad własności i rozważenie alternatywnych struktur korporacyjnych i kierownicznych. Jednocześnie wymagałoby to zmiany Europejskiej Dyrektywy dot. Ustawowego Audytu i wprowadzenia odpowiedniego systemu kontroli i równowagi w celu zapewnienia niezależności” - powiedział dr Maciej Firla-Cuchra, który kierował projektem.

Raport, zlecony przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, stanowi analizę aktualnych zasad własności firm audytorskich oraz ich konsekwencji i skutków w postaci wyższego kosztu kapitału oraz stopnia koncentracji na rynku.

Zasady własności są w większości jednorodne dla całej Europy. Wszystkie państwa członkowskie wymagają, aby większość prawa głosu w firmach audytorskich należała do wykwalifikowanych audytorów. W niektórych państwach obowiązują ostrzejsze reguły wymagające, aby minimum
75% właścicieli posiadała kwafilikacje w audycie.

W swoim raporcie Oxera stwierdza, że liberalizacja tych reguł i dopuszczenie zewnętrznych inwestorów do udziałów w firmach audytorskich (włączając w to prawo kontroli) mogłoby ułatwić dostęp tych firm do tańszego kapitału i jednocześnie stworzyłoby możliwość nowych inwestycji
na rynku audytu dla dużych, notowanych firm audytorskich.

„Dopiero co byliśmy świadkami połączenia firm członkowskich KPMG w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Czy można to uznać za pierwszy krok w procesie zmian struktur korporacyjnych firm audytorskich w Europie?” - powiedział Firla-Cuchra.

Dr Firla-Cuchra dodał, że audytorzy w takich krajach jak Polska mogą podjąć to wyzwanie szczególnie ze względu na fakt, że międzynarodowe firmy audytorskie pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno. „Należy odpowiedzieć na pytanie, czy liberalizacja zasad własności
i zarządzania będzie korzystna dla klientów firm audytorskich, a także jak na taką możliwość zareagują same firmy” - powiedział Firla-Cuchra.

Badanie Oxera pokazuje również, że ograniczony dostęp do zewnętrznego kapitału nie jest jedyną barierą dla ekspansji średnich firm audytorskich na rynek audytu dla dużych korporacji. Reputacja, międzynarodowy zasięg i struktury zarządzające, a także kwestia odpowiedzialności prawnej musi być wzięta pod uwagę, przy rozważaniu możliwości zwiększenia konkurencji na rynku. Raport Oxera pokazuje, że ta sprawa jest wyjątkowo ważna dla Polski szczególnie, że stopień koncentracji rynku firm audytorskich jest wysoki, wyższy niż na przykład w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji Komisja Europejska 


Oxera jest niezależną firmą doradczą w zakresie ekonomii i finansów – jedną z największych w Europie.
Od momentu powstania w 1982 roku, firma oferuje doradztwo ekonomiczne łącząc szeroką wiedzę branżową i wysoki poziom ekspertyz z ekonomii i finansów korporacyjnych. Oxera doradza największym firmom europejskim i regulatorom rynków w dziedzinach: strategii firmowej, polityki regulacyjnej, polityki rządowej, praw konkurencyjnych. Oxera ma swoje siedziby w Oxfordzie i Brukseli.

  zjednoczenie.com