Serwis opracowany przez:zjednoczenie.com: dynamiczne strony internetowe, portale i zaawansowane serwisy www system cms - system zarządzania treścią, publikacja w internecie, website management, content management system
english   kontakt   mapa serwisu
Polskie Forum Corporate Governance
  STRONA GŁÓWNA | WYDARZENIA | WARTO PRZECZYTAĆ | POLSKA | EUROPA | OPINIE PFCG | DLA SPONSORÓW | NOWOŚCI

 pfcg.org.pl 


Poznaj corporate governance
z właściwej strony


 

 

szukaj:

OECD konsultuje kodeks dla państwowych spółek

[29/12/2004]
źródło: OECD
autor: Tamowicz P.

Zespół robocza powołany przez OECD opublikował projekt zasad corporate governance kierowanych do podmiotów kontrolowanych przez państwo. Projekt ten ma być obecnie przedmiotem publicznych konsultacji.

Prace nad zasadami corporate governance dla spółek państwowych rozpoczęły się w połowie 2003 roku. Konsultowany projekt powstał po licznych pracach studialnych oraz dyskusjach z zainteresowanymi środowiskami.  Dokument stara się odpowiednio zaadresować wszystkie specyficzne problemy z zakresu  corporate governance, jakie występują w podmiotach kontrolowanych przez takiego właściciela jak państwo. Problemy te zostały ujęte w sześć ogólnych zasad (zapewnienie efektywnej prawnej i regulacyjnej infrastruktury dla przedsiębiorstw państwowych, państwo jako właściciel, równe traktowanie akcjonariuszy,  relacje z interesariuszami, przejrzystość i ujawnianie informacji, odpowiedzialność rady nadzorczej) rozwiniętych następnie za pomocą 32  szczegółowych zaleceń.

OECD uważa,  że proponowane zasady corporate governance mogą się przyczynić do „ucywilizowania” procesów zarządzania własnością państwową jak i relacji wewnątrz-korporacyjnych w tego typu podmiotach. Sektor państwowy mimo licznych procesów prywatyzacyjnych nadal stanowi znaczny fragment gospodarek wielu państw w tym także krajów OECD. W Polsce np. jest to wciąż kilkaset spółek oraz przedsiębiorstw państwowych w tym takie giganty jak poczta czy kolej.   

Konsultacje będą trwały do końca stycznia 2005 r. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do nadesłania swoich uwag, które zostaną uwzględnione w stanowisku PFCG przesłanym do OECD. Uwagi prosimy kierować na adres pfcg@pfcg.org.pl lub faks: 058-341-15-35.

  zjednoczenie.com